دسته
دوستان ما
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 82077
تعداد نوشته ها : 72
تعداد نظرات : 13
**************************** تماس با ما ****************************
جامع ترین وبلاگ ایران شناسی

****************************

سرزمین اریایی

Rss
طراح قالب

ميدان-نفتي-مسجد-سليماننفت؛ علاوه بر اين كه در عرصه توليد و اقتصاد از اهميت ويژه اي برخوردار است، داراي پيشينه و تاريخ خاص خود نيز است. براساس اكتشافات باستان شناسي، مردم دره هاي نيل، دجله و فرات، چين و ايران از همان دوران آغازين با نفت آشنا بوده اند و از قير به عنوان ملاط در ساختمان، نصب و چسباندن جواهرات و ظروف سفالي و اندود كردن كشتي ها استفاده مي كردند.
ولي به هرحال؛ اولين فعاليت رسمي در حوزه اكتشافي در ايران، از سال ۱۲۸۰ هـ . ش، با انعقاد قرارداد "دارسي" در مناطقي از استان خوزستان آغاز شد و بعد از هفت سال، يعني در روز ۵ خرداد ماه ۱۲۸۷ هـ . ش، با كشف ميدان نفتي مسجد سليمان، نخستين چاه نفت كشور در اين شهر حفاري شد وسپس همزمان با احداث پالايشگاه آبادان در سال ۱۲۸۸ هـ. ش، يك خط لوله به ظرفيت ۸ هزار بشكه در روز از ميدان نفتي مسجد سليمان به آبادان كشيده شد. در جنگ جهاني دوم در سال ۱۳۲۴؛ پالايشگاه آبادان مورد توجه بيشتري قرار گرفت و به عنوان بزرگترين پالايشگاه جهان شناخته شد، به طوري كه با توليد روزانه ۲۵ هزار بشكه بنزين هواپيما و تامين بخش عمده سوخت ناوگان جنگي انگليس، نقش موثري در پيروزي متفقين ايفا كرد. توسعه پالايشگاه بعد از جنگ نيز ادامه داشت تا اين كه در اواخر سال ۱۳۲۹ هـ . ش، صنعت نفت كشور ملي شد و براي مدتي توليد پالايشگاه متوقف گرديد. اما بلافاصله اين پالايشگاه، توسط كارشناسان ايراني راه اندازي شد.
با شروع جنگ تحميلي ايران و عراق، در اول مهر ماه ۱۳۵۹ هـ . ش، پالايشگاه به علت آغاز اين جنگ، از مدار توليد خارج شد و در طي جنگ بيشتر تاسيسات دچار صدمات زيادي شد. ولي پس از پايان جنگ تحميلي، در مرحله اول بازسازي در فروردين ۱۳۶۸، دوباره فعاليت اين پالايشگاه با ظرفيت ۱۳۵هزار بشكه در روز آغاز شد و در فروردين ۱۳۷۰ در مرحله دوم بازسازي ظرفيت آن به ۲۵۰  هزار بشكه در روز و در سال ۱۳۷۳ به حدود ۳۸۰ هزار بشكه در روز رسيد و در مرحله پاياني ظرفيت آن به ۴۵۰ هزار بشكه در روز افزايش يافت.
در حال حاضر كشور ايران، داراي دومين ذخاير نفتي جهان است و يازده درصد ذخاير نفتي زمين يعني؛ معادل ۱۳۰ ميليارد بشكه در كشورمان وجود دارد. از مهم‌ترين منطقه‌هاي نفتي ايران مي توان به:مسجد سليمان، هفتگل، گچساران، آغاجاري و اسلام آباد غرب اشاره كرد.


X